No audzēkņa līdz pedagogam: viena no profesionālās izglītības iespējām - Ogres tehnikums

No audzēkņa līdz pedagogam: viena no profesionālās izglītības iespējām

Inga Ieraga. Meitene no Cesvaines, kura 2006. gadā uzsāka mācības Ogres Profesionālajā vidusskolā (kopš 2011.gada Ogres Profesionālā vidusskola ir daļa no Ogres tehnikuma).

Šobrīd Inga Ieraga ir viena no izglītības programmas “Elektronikas tehniķis” profesionālo priekšmetu pedagogiem. Eiropas Profesionālo prasmju nedēļas 2020 ietvaros intervējām Ogres tehnikuma absolventi un skolotāju par profesionālās izglītības pieredzi.

 

No kurienes Tu esi?

  • No Cesvaines.

 

Kurā gadā tu uzsāki mācības Ogres tehnikumā un kāds Ogres tehnikums bija toreiz?

  • Mācības Ogres Profesionālajā skolā uzsāku 2006. gadā; tolaik Ogres tehnikuma vēl nebija – to izveidoja 2011. gadā, apvienojot Ogres Profesionālo vidusskolu, Ogres Meža tehnikumu un Ogres Amatniecības vidusskolu.
  • Daudzi pedagogi, kas tolaik mani mācīja, šobrīd ir mani kolēģi. Atceros, ka toreiz skolas struktūra ļoti atšķīrās no esošās struktūras. Piemēram, šobrīd ir atsevišķi grupu audzinātāji, kuri ir atbildīgi par daudzām dažādu programmu mācību grupām, bet toreiz katrai grupai bija savs grupas audzinātājs, un tas varēja būt jebkurš pedagogs. Informācija par iespējām piedalīties dažādos konkursos un projektos nebija tik plaši izplatīta, ja vien pēc skolas nepiedalījies kādā pulciņā. Par “Erasmus+” iespējām uzzināju tikai tad, kad divi kursabiedri bija jau devušies mobilitātes braucienos.
  • Uzskatu, ka šobrīd jauniešiem ir daudz vairāk iespēju. Kad es mācījos, praksē varēja doties tikai 4.kursā un prakses lielākoties notika skolā, ja vien pats neatradi prakses vietu kādā uzņēmumā. Šobrīd viss ir pavisam citādi – audzēkņi var iziet prakses uzņēmumos gan pirmajos kursos, gan pēdējos. Tiek apmaksātas ceļa naudas, izmaksātas stipendijas. Vienkārši medus maize! Liekas savādi, ka ne visi jaunieši ir ieinteresēti izmantot šīs iespējas.

 

Kādu profesiju tu apguvi?

 

  • Es mācījos par elektronikas tehniķi. “Elektronikas tehniķis” ir programma, kas ir piedāvājumā Ogres tehnikumā vēl šodien, un ar lepnumu varu teikt, ka esmu viena no šīs programmas pedagogiem.

 

Kāpēc Tu izvēlējies mācīties profesionālās izglītības iestādē?

 

  • Godīgi sakot, man nepatika pilsēta, kurā tolaik dzīvoju. Man gribējās nomainīt vidi, cilvēkus sev apkārt. Patiesībā jau 8. klasē zināju, ka iešu mācīties profesionālās izglītības iestādē, jo mani neinteresēja tās iespējas, kas būtu bijušas pēc vidusskolas absolvēšanas. Manuprāt, pēc profesionālās izglītības iegūšanas tev ir lielākas izredzes iekļūt darba tirgū uzreiz pēc absolvēšanas, tu esi bijis praksēs, strādājis dažādos uzņēmumos un ieguvis praktiskās zināšanas.

 

Kā sākās Tavas profesionālās izglītības stāsts?

 

  • Domāju, ka par mana stāsta sākumu varētu iezīmēt mirkli, kad apmeklēju skolas atvērto durvju dienas. Skola man ļoti iepatikās un es zināju, ka gribu te mācīties. Tad nu izvēlējos profesiju un iesniedzu dokumentus. Bailes pārņēma mani tad, kad pirmajā skolas dienā ienācu klasē un sapratu, ka būšu vienīgā meitene starp 30 puišiem. Gribējās mukt atpakaļ mājās, bet es saņēmos un labi, ka tā!

 

Kāda ir tava profesionālās izglītības pieredze?

 

  • Ļoti pozitīva. Neesmu nožēlojusi ne mirkli, ka izvēlējos pēc devītās klases mācīties šeit. Manuprāt, ir daudz vienkāršāk sakārtot savu dzīvi.

 

Kur profesionālā pieredze ir tevi aizvedusi?

 

  • Tā ir aizvedusi mani līdz manai profesijai. Jau 10 gadus mācu jaunos elektronikas tehniķus. Kopā ar jauniešiem esam piedalījušies arī dažādos konkursos un esam saņēmuši godalgotas vietas. Lai arī ar lepnumu saucu sevi par skolotāju, lielu pieredzi man ir devusi iespēja pilnveidot sevi dažādos uzņēmumos.