“Rāmavas kauss” izstādes “Lauksaimniecības un meža tehnika. Lauku sēta 2019” ietvaros - Ogres tehnikums

“Rāmavas kauss” izstādes “Lauksaimniecības un meža tehnika. Lauku sēta 2019” ietvaros

Jau tradicionālas ir kļuvušas Ogres tehnikuma mežsaimniecības jomas izglītības programmu audzēkņu profesionālās meistarības sacensības izstāžu centrā "Rāmava" rudens un pavasara izstāžu laikā.

Ogres tehnikuma sadarbība ar izstāžu centru "Rāmava" aizsākās 2015.gadā ar Ogres tehnikuma audzēkņu paraugdemonstrējumiem motozāģu vadīšanā un koka apstrādē, 2016.gadā turpinās ar profesionālās meisatības sacensībām motorzāģu vadīšanā, bet no 2019.gada rudens izstādes "Lauksaimniecības un meža tehnika. Lauku sēta 2019" ietvaros nu jau devīto reizi notika kokgāzēju profesionālās meistarības sacensības, kuras papildināja jauna sacensību disciplīna – meža mašīnas forvardera vadītāju sacensības. Rudens izstādes laikā sacensību dalībnieki sacenšas par "Rāmavas kausu", bet pavasara izstādes laikā par "Ogres tehnikuma kausu".

Lai audzēkņi smeltos iedvesmu pilnveidot savas prasmes koku gāšanā un zāģēšanā, gūtu priekšstatu, kāds līmenis ir jāsasniedz, lai iegūtu tiesības startēt valsts un starptautiska mēroga kokgāzēju sacensībās, piedalītos pasaules kokgāzēju sacensībās, sacensībās atsevišķā kategorijā startē kokgāzēju jomas profesionāļi, Latvijas nacionālās izlases dalībnieki. Latvijas nacionālās izlases dalībnieki ievada Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas dalībniekus starptautisko kokgāzēju disciplīnās, tādējādi kokgāzēju disciplīnu uzdevumi ir pietuvināti reālo kokgāzēju darba ikdienai darbā ar motorzāģi. Sacensību dalībnieki sacenšas koka gāšanā, motorzāģa ķēdes maiņā, kombinētā un precīzā sortimenta garumošanā un atzarošanā. Dalībnieku sniegums tiek izteikts iegūto punktu summā, kuri tiek piešķirti par katru uzdevuma precīzu izpildi. Arī laiks, kurā dalībnieks izpilda uzdevumu, ir noteicošs. Uzdevuma izpildes ātrums reizēm izšķir, kurš sasniedz augstāko rezultātu un ir labākais. Jāievēro arī tas, ka, steidzoties, nereti dalībnieki pieļauj klūdas, kuras tiesnešiem ir jāpamana un par klūdām tiek piešķirti soda punkti. Soda punkti tiek piešķirti par darba drošības pārkāpumiem. Līdz ar to sacensības izstādes apmeklētājiem ir kā atgādinājums par drošu motorzāģa lietošanu. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja iepazīties un izzināt drošas darba metodes, lietojot motorzāģi, kā arī prasības tehnikai drošam darbam mežā un piemājas saimniecībā. Profesionāļu komandu veido ikdienā strādājošie mežkopji.

Arī sacensībās ar koka izvedējtraktoru forvarderu savu meistarību rādīja gan audzēkņi, gan profesionāli forvardera vadītāji.

Kopš 2017.gada kokgāzēju profesionālās meistarības sacensības ir starptautiskas, jo tajās piedalās arī dalībnieki no citām Baltijas valstīm, no Lietuvas un Igaunijas. 2018.gadā sacensību dalībnieku lokam pievienojās arī komanda no Baltkrievijas, bet 2019.gadā komandas no Zviedrijas un Somijas. Līdz ar to Ogres tehnikuma un izstāžu centra "Rāmava" rīkotās kokgāzēju sacensības ir aizsākušas labu tradīciju, organizējot Baltijas jūras valstu kokgāzēju un forvarderu vadītāju sacensības.

Atskatoties uz paveikto aizvadītajā laika periodā, priecē fakts, ka sacensību dalībnieku skaits pakāpeniski ir audzis. 2016.gadā, kad tika rīkotas pirmās Latvijas kokgāzēju sacensības, piedalījās 22 dalībnieki, 2018.gadā 34 dalībnieki, bet šī gada oktobrī uz sacensībām pulcējās 42 dalībnieki no sešām valstīm. Arī sacensību infrastruktūra ir pilnveidota, nodrošināta labāka sacensību norises redzamība izstādes apmeklētājiem, savukārt dalībniekiem ir dota iespēja koka gāšanas disciplīnā demonstrēt prasmes masta gāšanā, kas ir tikpat sarežģīts uzdevums, kā īsta koka gāšana. Laukums, kurā ir atvēlēts darboties Ogres tehnikumam, no 300 m2 ir izpleties līdz 1500 m2 kokgāzējiem, turklāt papildus tiek nodrošināts sacensību laukums meža mašīnu operatoriem, kuri demonstrē savas prasmes un veiklību darbā ar meža mašīnām - forvarderiem, paralēlajās distancēs vienlaikus startējot diviem dalībniekiem.

Ogres tehnikums 2018. gadā saņēma tiesības organizēt Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālās sacensības 2021.gada maijā. Katru gadu kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm maija mēneša izskaņā notiek Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālās sacensības, kurās jaunie un topošie mežkopji sacenšas jau iepriekšminētajās disciplīnās un papildus katras valsts komanda veic 16 dažādus uzdevumus, demonstrējot savas prasmes un zināšanas par mežu un medību saimniecību. Jāpiebilst, ka Ogres tehnikuma komanda šogad Zviedrijā, Svenljunga kopvērtējumā ierindojās 7.vietā no 22 komandām, kuras pārstāvēja 17 nācijas. Individuālajā vērtējumā Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas dalībniece Tīna Marianna Ķikule saņēma mazo sudraba un mazo bronzas medaļu par sniegumu meiteņu konkurencē.

Izstāžu sabiedrības "Rāmava" sniegtais atbalsts un ieinteresētība ir mudinājusi Ogres tehnikumam uzņemties iniciatīvu organizēt Latvijā Eiropas jauno mežsaimnieku sacensibas. Tāpēc katras nākamās izstāžu centrā "Rāmava" organizētās kokgāzēju un forvarderu vadītāju sacensības kalpos kā sagatavošanās posms 2021.gada maijam.

Liels paldies izstāžu centram "Rāmava" un personīgi Gustam Lūsim par ieinteresētību, sadarbību un atbalstu, sekmējot mežsaimniecības jomas audzēkņu profesionālo izaugsmi.

Teksts:

Armands Lapiņš, Ogres tehnikuma profesionālo mācību priekšmetu pedagogs, motorzāģu vadītāju komandas treneris

Fotogrāfijas:

Edgars Veitners, namdara profesionālās kvalifikācijas 3.kursa audzēknis