Ogres tehnikuma kokgāzēju komandai nebijis panākums -7.vieta Eiropas jauno mežsaimnieku sacensībās - Ogres tehnikums

Ogres tehnikuma kokgāzēju komandai nebijis panākums -7.vieta Eiropas jauno mežsaimnieku sacensībās

No 23. līdz 25.maijam Svenljungā (Zviedrija) norisinājās Eiropas 18.jauno mežsaimnieku profesionālās sacensības, kurās stabilu sniegumu un atzīstamus rezultātus uzrādīja Ogres tehnikuma audzēkņi.

Ogres tehnikumu sacensībās pārstāvēja: Rūdolfs Mahts (3MT), Helvijs Šulga (3MT), Jānis Kristers Ločs (3MT), Ints Lūsis( 3MT), Evelīna Afanasjeva (2MT) un Tīna Marianna Ķikule (3MT). "Tā ir Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas izlase – labākie no labākajiem. Motivētākie audzēkņi," uzsver Ogres tehnikuma profesionālo priekšmetu skolotājs, kokgāzēju komandas treneris A.Lapiņš. Sacensībās kopā ar komandu uz Zviedriju devās A.Lapiņš, kā arī Mežsaimniecības, koka izstrādājumu un medību nodaļas vadītājs Kārlis Ranga un mežsaimniecības priekšmetu skolotāja Solvita Krodziniece.

Jauno mežsaimnieku sacensībās bija jāveic gan tehniskās disciplīnas, gan meža stafete. OT puiši startēja atsevišķā komandā, bet meitenes tika iekļautas starpvalstu komandā. OT meitenes sacensībās piedalījās jauktajā komandā, kurā, atkarībā no disciplīnām, startēja kopā ar Austrijas, Holandes un Norvēģijas pārstāvēm.

Pēc rezultātu apkopošanas noskaidrojās, ka OT kokgāzēju komanda 22 komandu vidū ierindojusies augstajā septītajā vietā.

"Eiropas jauno mežsaimnieku sacensībās piedalījos otro reizi. Šoreiz veicās labāk gan individuāli, gan arī komandai kopumā. Tas ir skolas rekords, jo nekad tik augstā vietā neesam bijuši. Gatavojāmies ļoti nopietni, īpaši pēdējās trīs četrās nedēļas katru dienu ļoti intensīvi zāģējām. Arī visās sacensībās, kurās piedalījāmies mācību gada laikā, startējām ar domu, ka tas ir treniņš, lai labāk sagatavotos Eiropas sacensībām," atklāj Rūdolfs Mahts.

Individuāli Rūdolfa labākais rezultāts ir 9.vieta 68 dalībnieku konkurencē precīzajā garumošanā. Tūlīt aiz godalgoto trijnieka – 4.vietā – kombinētajā garumošanā ierindojās Ints Lūsis. Arī kopvērtējumā puišu konkurencē Ints bija labākais no tehnikuma komandas, ieņemot 16.vietu Eiropā. Kopumā puišu grupā startēja 68 dalībnieki.

"Par ceturto vietu arī prieks, bet, protams, gribējās vēl labāk. Sacensību Nolikums paredz, ka katrs dalībnieks drīkst piedalīties tikai divas reizes, tā kā nākamgad es vairs nedrīkstēšu uzlabot rezultātu. Noderēja arī iepriekšējā gada pieredze, taču katras sacensības ir atšķirīgas. Šogad, piemēram, pirmajā dienā lija lietus, un tas prasīja papildu koncentrēšanos. Atzarošanā kokiem bija cietāki zari, ar kādiem nebija līdz šim strādāts, līdz ar to tika zaudēti punkti. Eiropas sacensībās ir lielāka atbildība un spēcīgāka konkurence, kāda nav Latvijas mēroga sacensībās," atzīst I.Lūsis.

Arī Jānim Kristeram Ločam tās jau bija otrās Eiropas sacensības: "Rezultātus izdevās jūtami uzlabot, jo iepriekšējās Eiropas sacensībās es nebiju gatavs tik lielam apjomam. Individuāli varēju nostartēt labāk, bet esmu gandarīts par komandas rezultātu. Piedalīšanās starptautiskās sacensībās ļauj iegūt papildu prasmes un kontaktus, kas noderēs turpmākajā darbā. Sacensības Zviedrijā bija ļoti labi organizētas. Viss notika pēc grafika, kā tam bija jābūt."

Eiropas jauno mežsaimnieku sacensībās piedalās arī meitenes. Ogres tehnikumu šogad pārstāvēja Tīna Marianna Ķikule un Evelīna Afanasjeva. Tīna Marianna meiteņu grupā bija viena no labākajām, starp 22 dalībniecēm izcīnot sudraba godalgu (2.vieta) kombinētajā garumošanā un bronzas godalgu (3.vieta) motorzāģa ķēdes maiņas disciplīnā.

"Pirmā saskarsme praksē ar zāģēšanu bija tehnikumā skolotāja Lapiņa vadībā. Kā paņēmu rokā zāģi, tā uzreiz iepatikās. Piedalījos gan pagājušā čempionātā, gan šajā," stāsta Tīna Marianna.

Savukārt Evelīna Afanasjeva pirmo reizi piedalījās Eiropas līmeņa sacensībās. "Protams, biju nedaudz nobijusies, bet tajā pašā laikā īpaši neuztraucos, jo izvirzīju sev uzdevumu - krāt pieredzi. No šādām sacensībām ir liels ieguvums – jauni kontakti, draugi, citu valstu dalībnieku pieredze, paveras plašāks redzesloks. Tagad apjaušu, cik populāra ir zāģēšana Eiropā. Ja būs iespēja, noteikti piedalīšos nākamajās sacensībās," saka Evelīna.

Neraugoties uz debiju, Evelīna nostartēja ļoti veiksmīgi. Labākie rezultāti – 7.vieta atzarošanā un 10.vieta kombinētajā garumošanā. Kopvērtējumā Evelīna apsteidza Tīnu Mariannu, ieņemot 11.vietu. Tīna Marianna ierindojās 12.vietā.

"Kopumā ar komandas sniegumu esmu apmierināts. Skaitļi ir iepriecinoši, bet dažādu tehnisku problēmu dēļ neizdevās parādīt maksimālus rezultātus atzarošanā," norāda A. Lapiņš. "Ogres tehnikuma komanda ir pamanīta un novērtēta Eiropas līmenī. Esam ļoti tuvu sešiniekam, jo šobrīd esam septītie Eiropā. Konkurence bija ļoti liela. Sacensībās piedalījās arī komandas, kuras gatavo pasaules klases līmeņa speciālisti. Piemēram. Slovēnijas komandas treneris ir trešais labākais pasaulē. Pasaules čempionātā kokgāzējiem Lillehammerē pagājušajā gadā viņš izcīnīja bronzas medaļu." Jāpiebilst, ka Slovēnijas komanda šajās sacensībās ierindojās 8.vietā.

Kā vienu no trūkumiem, kāpēc visnotaļ labi sagatavotā OT komanda neizcīnīja augstāku vietu, A.Lapiņš min faktu, ka sacensībās bijis aicināts darboties kā tiesnesis kombinētās garumošanas disciplīnā, līdz ar to nav varējis sekot visiem savu audzēkņu startiem un nepieciešamības gadījumā apstrīdēt nepelnīti saņemtus soda punktus.

Kvalificētu tiesnešu deficīts ir viena no problēmām, kas apgrūtina noorganizēt starptautiskas sacensības augstā līmenī. Šo problēmu būs spiests risināt arī Ogres tehnikums, kas izvēlēts par Eiropas jaunu mežsaimnieku sacensību rīkošanas vietu 2021.gadā. Jau rudenī A.Lapiņš dosies uz Rumāniju, lai ziņotu par paveikto gatavošanās procesā.

Lai sagatavotos turpmākajām Eiropas sacensībām, uz Ogres tehnikumu vēlas braukt mācīties šo sacensību rīkotāji – Naturbruskas (Zviedrija) mežsaimniecības skolas komanda. OT komanda aicināta piedalīties arī Holandes un Vācijas nacionālajos čempionātos.